Przejdź do treści
Strona główna »  Jak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni?

 Jak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni?

  • przez

 Jak wybrać odpowiednie łóżko? Jedną trzecią naszego życia na spaniu. Jest to bardzo dobry argument, aby nie lekceważyć wyboru odpowiedniego łóżka. Zdrowy i komfortowy sen wymaga odpowiedniego łóżka, materaca i podstawy łóżka. Doradzimy Ci jakie łóżko będzie dla Ciebie najodpowiedniejsze.


Czy wybierasz łóżko podwójne, łóżko dziecięce czy łóżko dla seniora? Każde łóżko ma swoją charakterystykę, ale główne cechy wyboru pozostają takie same. Na czym się skupić przy wyborze?
Wymiary łóżka
Rozmiar łóżek waha się od najmniejszego pojedynczego 80 × 200 cm (mniejsze są tylko dla dzieci) do królewskich podwójnych łóżek 200 × 200 cm  lub 200 x 220 cm. A jeśli ten wybór nie jest dla Ciebie wystarczający, możesz mieć niestandardowe łóżko. Dostosuj oczywiście rozmiar łóżka do wielkości pokoju, w którym będzie stało łóżko. Idealnie powinno być wokół niego wystarczająco dużo miejsca, a w przypadku łóżka podwójnego dostęp do łóżka z obu stron.
Wysokość ramy łóżka (wysokość górnej krawędzi ściany bocznej) decyduje o tym, jak wygodnie położysz się na łóżku, a także wstaniesz z niego. Jaka wysokość jest optymalna?
Standardowa wysokość wynosi od 35 do 45 cm . Jest odpowiedni dla starszych dzieci oraz dorosłych i osób starszych.
Podnoszone łóżka o wysokości powyżej 45 cm najlepiej nadają się dla osób starszych, dlatego czasami nazywane są łóżkami dla osób starszych. Są również odpowiednie dla osób, które rzadziej się poruszają. Podniesiona powierzchnia ułatwia zarówno leżenie, jak i wstawanie. 
Niskie łóżka z ramą mniejszą niż 35 cm są mniej popularne na naszym rynku.  Łóżka te są popularne wśród ludzi propagujących japoński styl życia.
Wysokość łóżka z materacem będzie jednak różnić się od wysokości samej ramy łóżka. To zależy od tego, jaki gruby materac do łóżka wybierzesz. Więc jeśli okaże się, że wolisz wyższe łóżko, po prostu kup wyższy materac. Przy naszych łóżkach podajemy jaką grubość powinien mieć materac tak aby dobrze komponował się z ramą łóżka.

Zagłówek
Zagłówek przy łóżku jest nie tylko estetyczny, ale ma kilka funkcji. Zagłówki łóżek są praktyczne, jeśli często czytasz książkę siedząc wieczorem, oglądasz telewizję lub jesz śniadanie w łóżku. W obu przypadkach możesz odpocząć wygodnie, nie uszkadzając pomalowanych ścian w pokoju . Jeśli nie masz łóżka przy ścianie, zagłówek łóżka nadaje się jako bariera na poduszkę, aby zapobiec jej upadkowi na ziemię.
Masywne, tapicerowane łóżka mają zwykle pełny miękki tapicerowany zagłówek. Łóżka metalowe i niektóre rodzaje łóżek drewnianych mają otwarty zagłówek, który jest zwykle bardziej dekoracyjny niż funkcjonalny. Jeśli w łóżku ma być używany często zagłówek, należy wybrać łóżko z pełnym wysokim zagłówkiem. Niektóre modele łóżek posiadają wezgłowie pochylone do tyłu oraz regulowane zagłówki, przez co zwiększa się komfort użytkowania ale z drugiej strony trzeba liczyć się z tym że takie łóżko zajmie więcej miejsca w sypialni.

Łóżko nowoczesne Lazurro
Łóżko Lazurro z pikowanym przeszywanym wezgłowiem.
Łóżko nowoczesne Jasper
Łóżko Jasper z ruchomym wezgłowiem

Wybór łóżka według konkretnych potrzeb:

Łóżko pojedyncze

Pojedyncze łóżka są odpowiednie dla pokoi studenckich, pokoi gościnnych i mniejszych sypialni, jeśli mieszkasz sam.

Standardowy rozmiar łóżka to 90 × 200 cm.
Jeśli chcesz więcej miejsca, możesz wybrać pojedyncze łóżka o szerokości do 120 x 200 cm.
Długość łóżka standardowo wynosi 200 cm, ale nie ma problemu ze znalezieniem innych rozmiarów łóżka. Idealna długość powinna pasować do wzrostu plus 20 do 25 centymetrów.

Podwójne łóżko

Najczęstszy rozmiar podwójnego łóżka to 160 × 200 cm , ale wybierz rozmiar na podstawie wielkości sypialni i zajmowanej przestrzeni przez łóżko do sypialni.
Inne dostępne standardowo rozmiary łóżek to:
łóżka 140 x 200 cm, łóżka 160×200 cm, łóżka 180×200 cm oraz łóżka 200×200 cm
W ofercie dość często dostępne są łóżka do sypialni o rozmiarze 200 x 220 cm

Odpowiednia długość, która jest o 20 do 25 centymetrów większa od twojego wzrostu, wybierz odpowiednio do wzrostu twojego.

Łóżka dla dzieci

Łóżka dla dzieci są dostępne w wielu wzorach i kolorach.

Szerokość łóżeczka dziecięcego może wynosić70 cm, co jest dobre dla mniejszych dzieci, które nie poczują się zagubione na łóżku. Dla starszych dzieci wybierz szerokość łóżka 80 cm lub 90 cm. Na długość łóżka pamiętaj, że dziecko będzie rosło. Rezerwa powinna wynosić co najmniej 30 cm.
Jeśli wybierzesz klasyczny rozmiar 90 × 200 cm , nie będziesz musiał kupować nowego łóżka, gdy dziecko dorośnie,.

Ważne żeby łóżka dla dzieci muszą być nietoksyczne (farby i lakiery), nie mogą mieć ostrych krawędzi i powinny być łatwe do czyszczenia.

Łóżka dla seniorów

Co wyróżnia łóżka seniorów od łóżek klasycznych?

Łóżka dla seniorów różnią się głównie wysokością. Krawędź materaca powinna idealnie rozciągać się na pośladki, co odpowiada wysokości od 55 do 65 centymetrów. Dzięki takiemu ustawieniu materaca osobom starszym będzie lepiej wstać i nie obciążać stawów biodrowych bardziej niż to konieczne.

Odpowiednie jest łóżko z miękkim wygodnym wezgłowiem, na którym senior wygodnie się opiera.

Łóżka z litego drewna

Drewniane łóżka są bardzo popularne od dawna. Drewno jest nie tylko estetyczne, ale także bardzo trwałe i odpowiednie dla alergików. Wykończenie powierzchni można wykonać przez malowanie do pożądanego odcienia lub przez impregnację olejem lub woskiem. Czyszczenie takiego łóżka wykonujemy tylko wilgotną szmatką.

Jak wytrzymałe łóżko będzie również zależeć od tego, jak twarde jest drewno. Im twardsze drewno, tym wyższa cena. Łóżka dębowe lub bukowe są odporne na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne ze względu na twardość drewna. Jedyną wadą jest wyższa cena zakupu. Tańsze łóżka świerkowe i sosnowe mają tańszą konstrukcję i teksturę, ale nie są odporne na zarysowania. Z drugiej strony drewno jest materiałem łatwym do naprawy, dzięki czemu zadrapania i inne uszkodzenia można łatwo zeszlifować i ponownie pomalować lub zaimpregnować olejem oraz woskiem.

Łóżka laminowane


Laminowana płyta wiórowa jest jednym z najpopularniejszych materiałów w niższej kategorii cenowej. Ale nie mylcie się, nawet laminat może być dobrej jakości. Aby łóżko było naprawdę trwałe, wybierz szerokość materiału co najmniej 25 mm. Krawędzie wysokiej jakości, które nie odpryskują przy najmniejszym uderzeniu, nazywane są krawędziami ABS. Laminat jest dostępny w różnych dekorach, więc możesz wybrać elementy, które autentycznie kopiują drewniane łóżka.
Plusy takiego łóżka to z pewnością niższa cena oraz duży wybór dekorów

Łóżka tapicerowane


Łóżka tapicerowane są obite tkaniną, skórą lub skórą ekologiczną . Łóżka tapicerowane dzielą się na takie, które mają wyjmowany materac oraz takie , które mają wbudowany materac na stałe. Wbudowany materac powoduje, że ​​są to łóżka bardziej skomplikowane w pielęgnacji, nie są odpowiednie dla alergików. Będą wyglądać świetnie w pokojach gościnnych, a jeśli mają pojemnik na pościel, możesz ukryć w nich kołdry, gdy nikt nie śpi. Łóżka tapicerowane mają atrakcyjny wygląd, boki oraz wezgłowie wykonane jest zwykle z płyty, drewna oraz miękkiej pianki i obite odpowiednim wytrzymałym materiałem tapicerskim. Dzięki temu zwiększa się komfort w użytkowaniu takiego łóżka.
Łóżka tapicerowane posiadają najczęściej wbudowane pojemniki na pościel.

Łóżka metalowe

Łóżka metalowe mogą być minimalistyczne lub rustykalne. To zależy, czy są wykonane z naciskiem na funkcjonalność, czy są dekoracyjne. W obu przypadkach są to jednak solidne łóżka, które wytrzymają przez wiele lat użytkowania.  Konstrukcja może być spawana lub przykręcana. Zaletą metalowych łóżek jest ich higiena i łatwa konserwacja. Wadą może być ich często większa waga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *