Przejdź do treści
Strona główna » Jaki wybrać stelaż pod materac?

Jaki wybrać stelaż pod materac?

  • przez

Dużą część składową łóżka stanowi stelaż pod materac. Większość łóżek sprzedawanych jest już ze stelażem pod materac  , ale do niektórych łóżek należy kupić go samodzielnie. Dlaczego stelaż pod materac jest taki ważny?

Wentylacja: dzięki stelażowi materac ma możliwość oddychania, co minimalizuje ryzyko powstawania pleśni i namnażania roztoczy i bakterii.
Wydłużenie żywotności materaca: dzięki zawieszeniu ciężar rozkłada się równomiernie, co przyczynia się do dłuższej żywotności materaca.
Wygoda: stelaż poprawia równomierne rozłożenie ciężaru osoby leżącej i znacznie odciąża kręgosłup.

Jednym z najważniejszych parametrów stelaża jest nośność. Zawsze wybieraj odpowiednio do swojej wagi, aby stelaż spełniał swoją funkcję. Należy unikać tanich chińskich stelaży gdzie rozkład listew jest zbyt rzadki oraz są one zbyt cienkie. Takie stelaże nie posłużą nam zbyt długo oraz komfort ich użytkowania będzie bardzo niski.
Dostosuj również wybór stelaża do rodzaju materaca. Cienkie materace wymagają wysokiej jakości amortyzacji, a wysokie materace tego nie potrzebują. 
Jeśli spędzasz więcej czasu w łóżku, pomyśl o regulowanych stelażach. Taki stelaż pod materac jest również bardzo odpowiedni dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.
Kolejną rzeczą, która Cię zainteresuje, jest cena. Standardowy stelaż jest niedrogi, ale nigdy nie będzie tak wygodny jak stelaż droższy. Zastanów się więc, jak często łóżko będzie używane i ile zapłacisz za inwestowanie w komfort.

Klasyfikacja stelaży pod materac według rodzaju.

Podstawa łóżka z listew niesprężynujących to najtańsza podstawa łóżka, która zapewnia stosunkowo niską amortyzację i dlatego jest bardziej odpowiednia do grubych materacy. Możesz również nałożyć materace sprężynowe i kieszeniowe, które nie wymagają dużej amortyzacji. Taka podstawa nie nadaje się pod miękkie i niskie materace. Zwykle jest wykonana z listew świerkowych o różnych szerokościach, ważne jest, aby odstęp między poszczególnymi listwami wynosiły od 4 do 6 centymetrów. Są to stelaże, które nie mają stałej konstrukcji, co jest wielką zaletą podczas transportu, ponieważ można po prostu je zwinąć. Zalety takich stelaży to są tanie, łatwe do przenoszenia.
Wady to mniejsza nośność, nie nadaje się do niskich materacy.

Stelaż z listew niesprężynujących
Stelaż z listew niesprężynujących


Stelaże z listwami sprężynującymi można nabyć od podstawowego po ustawiane za pomocą siłowników elektrycznych. Idealna liczba listew nie powinna być mniejsza niż 28 a odstępy między listwami nie większe niż 4 cm. Listwy te są wykonane zarówno z drewna, jak i materiałów sztucznych.
Wszystkie rodzaje materacy, w tym materace miękkie i niskie, można umieścić na tym stelażu i dobrze go amortyzować.
Zalety takich stelaży to dobra cena, odpowiednia do wszystkich rodzajów materacy, dobra amortyzacja materaca.

Stelaż z listwami sprężynującymi
Stelaż z listwami sprężynującymi

Stelaże elektryczne najlepiej nadają się dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej, dla których łatwość użytkowania ma kluczowe znaczenie. Można je obsługiwać za pomocą kontrolera.

Zalety to są wygodne, zapobiega bólom pleców i chorobom naczyniowym
Wady to nadaje się tylko do niektórych rodzajów materacy, wyższa cena zakupu stelaży elektrycznych.

Stelaż regulowany elektryczny
Stelaż regulowany elektryczny

Stelaże z listwami sprężynującymi metalowe. Wytrzymały stelaż z ramą metalową oraz listwami sprężynującymi. Listwy te są wykonane zarówno z drewna, jak i materiałów sztucznych. Stelaże najczęściej stosowane w łóżkach z pojemnikiem na pościel. Posiadają przykręcane siłowniki, dzięki czemu łatwo się je podnosi.
Zalety takich stelaży to dobra cena oraz dobra amortyzacja materaca.

Stelaż metalowy z listwami sprężynującymi.
Stelaż metalowy z listwami sprężynującymi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *