Przejdź do treści
Strona główna » Jak wybrać odpowiedni materac do łóżka?

Jak wybrać odpowiedni materac do łóżka?

  • przez
materace

Wybór odpowiedniego materaca do łóżka jest bardzo ważny dla naszego zdrowia i jakości snu. W końcu spędzamy w łóżku około jednej trzeciej naszego życia! Wybór odpowiedniego materaca może przynieść nam wiele korzyści, takich jak poprawa postawy, zmniejszenie bólu pleców, łagodzenie stresu i poprawa jakości snu. W tym artykule przedstawię kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać odpowiedni materac.

  1. Rodzaj materaca Istnieją trzy główne rodzaje materacy: piankowe, sprężynowe i hybrydowe. Każdy z tych rodzajów oferuje inne właściwości i cechy. Materace piankowe są zwykle miękkie i dobrze dopasowują się do ciała, ale mogą mieć słabą wentylację. Materace sprężynowe są zwykle bardziej sztywne i mają lepszą wentylację, ale mogą być mniej dopasowane do ciała. Materace hybrydowe łączą w sobie cechy piankowe i sprężynowe, co daje nam najlepsze z obu światów. Wybór rodzaju materaca zależy od Twoich preferencji i potrzeb.
  2. Stopień twardości Stopień twardości materaca jest również ważnym czynnikiem do rozważenia. Niektórzy ludzie woleliby miękki materac, podczas gdy inni wolą twardsze. Stopień twardości materaca zależy od Twojej wagi, postury i preferencji. Jeśli jesteś osobą o większej wadze, prawdopodobnie potrzebujesz twardszego materaca, aby zapewnić odpowiednie podparcie. Natomiast osoby o mniejszej wadze mogą wybrać miękki materac.
  3. Rozmiar materaca Rozmiar materaca jest również ważnym czynnikiem do rozważenia. Materace są dostępne w różnych rozmiarach, takich jak pojedynczy, podwójny, queen i king size. Wybierz odpowiedni rozmiar materaca dla Twojego łóżka i przestrzeni, którą masz do dyspozycji.
  4. Materiały i jakość Materiały i jakość materaca mają duży wpływ na jego wytrzymałość i wygodę. Wybierz materac wykonany z trwałych i jakościowych materiałów, aby zapewnić jego długą żywotność. Sprawdź również, czy materiały są hipoalergiczne i bezpieczne dla Twojego zdrowia.
  5. Gwarancja i polityka zwrotu Przed zakupem materaca sprawdź, czy oferowana jest gwarancja lub polityka zwrotu. W ten sposób będziesz mieć pewność, że jeśli materac nie spełni Twoich oczekiwań, będziesz mógł go zwrócić lub wymienić na inny materac.

Cechy materaca:

1) Twardość, nośność, wymiary i podział na strefy

Twardość materaca

Ważnym parametrem komfortowego snu jest twardość materaca. Najczęściej są one podzielone na cztery poziomy: miękki, średni, twardy i bardzo twardy.

Miękkie mają oznaczenie 1 i są wykonane z lateksu lub zimnej pianki. Są elastyczne, elastyczne i ze względu na swoją miękkość są odpowiednie dla osób, które mają problemy ze stawami lub mają ograniczoną ruchomość. Pomagają również zapobiegać odleżynom. Jest odpowiedni dla osób o wadze do 70 kg i dla tych, którzy śpią najwięcej na boku.

Średnie materace noszą numer 2 i obejmują sprężynę, poliuretan i kanapkę, które są kombinacją różnych materiałów. Zachowują elastyczność i formowalność oraz wspierają kręgosłup podczas snu na boku. Są odpowiednie dla osób o masie od 70 do 100 kg. Są odpowiednie dla tych, którzy śpią na boku lub często zmieniają pozycję.

Twarde materace oznaczone 3 są popularne wśród młodych ludzi i osób o wadze do 120 kg. Są odpowiednie do snu brzusznego lub dla tych, którzy zmieniają pozycje. Należą do nich również sprężyna, poliuretan i kanapka.

Bardzo twarde materace z numerem 4 są odpowiednie dla osób o wadze do 150 kg i dla tych, którzy wolą spać na plecach. Zapobiegają rozluźnieniu okolicy lędźwiowej, a tym samym wspierają prawidłowe trzymanie kręgosłupa.

Na podwójnym łóżku nie zalecamy wybierania jednego materaca o tej samej twardości, jeśli każdy z was ma inne wymagania dotyczące snu. Wybierz każdy zgodnie z własnymi wymaganiami. Rozwiązaniem są dwustronne materace partnerskie , które mają różną twardość z każdej strony.

Nośność

Oprócz sztywności ważnym parametrem jest nośność. Maksymalna pojemność materaca musi być zawsze wyższa niż Twoja waga. Zapobiegnie to nie tylko zasypianiu, ale także wydłuży jego żywotność, ponieważ nie położy się zbyt szybko.

Podział na strefy

Niektóre materace są podzielone na strefy, które wynoszą od trzech do siedmiu. Im więcej mają, tym większy komfort poczujesz. Strefy zapewniają wsparcie w odpowiednich miejscach, a tym samym wydłużają żywotność produktu, ponieważ wsparcie w bardziej stresowanych miejscach nie leży tak szybko. Strefy są rozmieszczone symetrycznie wokół środka, co pozwala regularnie obracać materac, aby zapobiec jednostronnemu obciążeniu. Ale dobrze jest pomyśleć, że strefy odpowiadają częściom ciała przeciętnie wysokich ludzi, nie są one tak odpowiednie dla dzieci lub osób o niższym wzroście.

Wymiary materacy

Aby wygodnie spać, materac powinien być idealnie o 20 cm dłuższy niż wzrost. Oczywiście wybierz długość dopasowaną do ramy łóżka. Dotyczy to również szerokości. Do łóżek pojedynczych można znaleźć materace od 70 × 200 cm do standardowych 100 × 220 cm. Oprócz rozszerzonych rozmiarów dostępne są również skróty o długości 190 cm do łóżek dziecięcych. Podwójne łóżka można znaleźć od najmniejszych 140 × 200 cm do królewskich 200 × 220 cm. Jeśli nie znajdziesz odpowiedniego rozmiaru, możesz skorzystać z możliwości wykonania niestandardowych materacy.

Wysokość materaca zależy od twoich preferencji. Jeśli masz wysokiej jakości ruszt z listew, możesz również kupić cienki siedmiocentymetrowy, do rusztu z listew lub na solidnej płycie wybierz zdecydowanie wyższą, w przeciwnym razie poczujesz każdy pasek. Z reguły materac należy zanurzyć w co najmniej jednej czwartej ramy łóżka, aby nigdzie się nie przemieszczał. Problem może wystąpić, nawet jeśli będzie zbyt niski, a ramka zbyt głęboka. Im większa waga, tym wyższy materac będzie potrzebny. Dla osób o wadze 70 kg zaleca się wybór materaca o wysokości 13 cm.

2) Jakie mamy materace

Materace piankowe

Materace piankowe są obecnie bardzo popularne. Oferuje uniwersalne zastosowanie dzięki możliwości łączenia poszczególnych rodzajów pianek o różnych właściwościach. Nadają się do wszystkich rodzajów rusztów, w tym rusztów regulowanych.

Materace z pianki poliuretanowej (PUR): Charakteryzują się elastycznością i dobrą pamięcią kształtu. Rdzeń wykonany jest z bardziej odpornej pianki, co gwarantuje dłuższą żywotność. Gdyby były wykonane tylko z pianki, jak się również nazywa pianka PUR, wkrótce by się położyły. Na rynku dostępne są różne twardości, więc jest odpowiedni dla wszystkich ludzi.

Materace wykonane z zimnej pianki (HR): są bardzo oddychające, mają stabilny kształt, są elastyczne i dobrze dopasowują się do ciała. Doskonale usuwa nadmiar wilgoci i ciepła, zmniejszając w ten sposób występowanie roztoczy.

Materac piankowy Memory (leniwy): Zmienia kształt pod wpływem temperatury ciała, zapewniając idealne dopasowanie do ciała i rozluźnienie mięśni. Materace z pianki memory są odpowiednie dla osób, które mają problemy ze stawami, ból pleców lub cierpią na odleżyny.

Materace kanapkowe

Materace warstwowe składają się z kilku warstw różnych materiałów i wykorzystują najlepsze z każdego materiału. Najczęściej znajdziesz kombinację pianek (PUR, HR lub memory) z włóknem kokosowym lub lateksem. Zaletą jest to, że mogą mieć różne sztywności w poszczególnych strefach, ale także po obróceniu materaca, dzięki czemu możesz spać po twardszej lub bardziej miękkiej stronie.

Materace z naturalnych materiałów

Naturalne materace są łączone, aby w pełni wykorzystać właściwości materiałów. Są hipoalergiczne, dobrze wchłaniają wilgoć i można je uzyskać w szerokim zakresie sztywności, dzięki czemu są bardzo wszechstronne.

Bio pianka: Bio materace wykonane są z pianek na bazie naturalnych olejów, które nie są obciążeniem dla natury. Bio na zimno i pianka na pamięć biologiczną można znaleźć na rynku. Mają doskonałą elastyczność, oddychalność i są hipoalergiczne.

Materace lateksowe: są popularne ze względu na stabilność kształtu, wysoki komfort i długą żywotność. Wykonany jest z naturalnej gumy, która jest bardzo plastyczna i miękka. Materace lateksowe najczęściej występują w twardości 1 i 2 stopnia. Mają silną sprężystość punktową, to znaczy odkształcają się tylko w punkcie obciążenia, co jest pożądane. W celu dodatkowego wsparcia często łączy się je z pianką PUR, HR lub kokosową. Są hipoalergiczne i dobrze wentylują.

Materac kokosowy: materac kokosowy zwiększa twardość materaca i pomaga odprowadzać nadmiar wilgoci. Dlatego jest odpowiedni dla osób, które bardziej się pocą. Ma dobre właściwości termoregulacyjne, a ponadto odpycha roztocza i bakterie oraz jest odporny na pleśnie.

Materace z włosia końskiego: Włosie końskie ma właściwości podobne do włókna kokosowego. Materac został wzbogacony o oddychalność, odporność na pleśń i roztocza oraz dobre usuwanie wilgoci. Odpowiedni dla alergików i małych dzieci.

Materac Gryczany: Gryka jest również oddychająca i dobrze odprowadza wilgoć. Jest nieco bardziej miękki niż włókno kokosowe i jest odpowiedni dla starszych dzieci.

Materace sprężynowe

Materace sprężynowe: Współczesne materace zapewniają wysoki komfort, długą żywotność i wysoką oddychalność. Nadaje się do stałych rusztów, zdecydowanie nie powinny one mieć regulowanego rusztu.

Klasyczne materace sprężynowe składają się z tak zwanych sprężyn bonell, które są połączone dodatkowymi sprężynami. Są stosunkowo twarde, dzięki czemu nadają się dla osób o większej wadze. Mają także bardzo długą żywotność.

Materace kieszeniowe składają się z kilkuset sprężyn, które są owinięte w skrzynie tekstylne, które są ze sobą połączone. Mają bardzo dobre właściwości ortopedyczne i są odpowiednie dla osób o większej wadze. Sprężyny mogą mieć różne sztywności, co pozwala na podział na strefy. Ze względu na ich oddychalność roztocza, bakterie i grzyby nie będą się w nich rozmnażać.

Materace z mikro-materacem składają się z tysięcy sprężyn, które są przechowywane w skrzynkach tekstylnych. Dobrze dopasowują się do ciała i rozkładają jego wagę. Są bardziej miękkie niż poprzednie dwa typy i nie są już odpowiednie dla osób o większej wadze. Materace z mikropłytek są również podzielone na poszczególne strefy dla większego komfortu. Są oddychające i zapobiegają namnażaniu się alergenów.

Materace przeciwodleżynowe

Materace przeciwodleżynowe są zalecane dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej, aby zapobiec odleżynom. Istnieje kilka rodzajów, od cięć piankowych, które pomagają zmniejszyć nacisk na odsłonięte obszary, po materace z systemem komór powietrznych, w którym ciśnienie powietrza jest automatycznie regulowane za pomocą sprężarki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *